Collect 2017 Talks Programme

  • Dalmore
Plains Tanami & Discovery Well vessels by Pippin Drysdale, represented by
Joanna Bird Contemporary Collections. Photography by Angela Moore, styling by Despina
Curtis.      

    Dalmore Plains Tanami & Discovery Well vessels by Pippin Drysdale, represented by Joanna Bird Contemporary Collections. Photography by Angela Moore, styling by Despina Curtis.

         

Thursday 2 February

12.30  
Booth Talk: Vessel Gallery - Stand 2.3

14.00
Booth Talk: Flow Gallery - Stand 4.5

15.00
Booth Talk: London Glassblowing - Stand 7.1

16.00
Booth Talk: Galerie Rosemarie Jager - Stand 5.6


Friday 3 February

11.45
Booth Talk: jaggedart - Stand 5.1

12.30
Booth Talk: Contemporary Applied Arts - Stand 1.2

14.00
Booth Talk: Cynthia Corbett - Stand 6.4

14:30
Connoisseurship

Curators Antonia Boström, V&A, Janice Blackburn, and Brian Kennedy discuss the role of connoisseurs with chair Talib Choudhry, Design & Interiors Editor of the Telegraph and Editor-at-Large at ELLE Decoration 

15.30
Booth Talk: Vessel Gallery              Stand 2.3

16:00
Material Focus – Metalwork and Jewellery

Corinne Julius, curator and journalist, will draw out different perspectives and processes in discussion with jeweller and lecturer Christopher Thompson Royds, metal artist Juliette Bigley, Simon Fraser and Christina Jansen, Director of the Scottish Gallery.

Saturday 4 February

11:30
Craft, Architecture and Public Realm

Crafts Magazine editor, Grant Gibson is in conversation with Geoff Shearcroft and Gill Lambert from architect and design practice AOC to explore the process and impact of placing craft at the heart of architecture.

12.30
Booth Talk: Contemporary Applied Arts - Stand1.2

14.00
Booth Talk: Irihi Contemporary Crafts Council - Stand 3.3

14:30
The Crafted Interior: The Handmade Home

Interior Designer Fiona Barrett-Campbell, architect Spencer Fung and Flow Gallery Director Yvonna Demczynska discuss the power of craft within our homes chaired by Susie Rumbold, President of the British Institute of Interior Design.

15.30
Booth Talk: London Glassblowing Gallery - Stand 7.1

16:00
Material Focus – Wood and Furniture

Explore wood with designer-maker Sebastian Cox, Gallery Director, Sarah Myerscough and Morten Larsen from Danish company Dinesen. Teleri Lloyd-Jones will lead our discussion about wood from the traditional to the future.

Sunday 5 February

11:30
Ceramics in Contemporary Art

Journalist Emma Crichton-Miller talks to Curators Sara Matson from Tate St Ives and Helen Turner from CASS Sculpture Foundation and ceramist, Clare Twomey about ceramists as artists - where craft becomes art.

12.30
Booth Talk: Bruntell-Astley.com - Stand 3.1

14.00
Booth Talk: ARTCOURT Gallery - Stand 6.3

14:30
The Rise of Craft on Television

Grant Gibson talks with William Hardie featured on Channel Four’s George Clarke’s Amazing Spaces and Shed of the Year competition about the impact these shows have on the maker generation.

15.30
Booth Talk: Officine Saffi - Stand 7.5

16:00
Material Focus – Glass

Crafts Council’s Creative Director, Annie Warburton, in conversation with glass artists Shelley James and James Maskrey alongside former Master of the Worshipful Company of Glass Sellers and Woman in the City founder, Gwen Rhys.

Monday 6 February

11:30
Home and Abroad: Stories of Diverse Career Journeys

Crafts Council’s Talent Development Manager, Caroline Jackman, talks with three Collect Open makers – Claire Curneen, Hugh Miller and Richard McVetis – to explore their diverse career journeys.

 12.30
Booth Talk: MADEINBRITALY - Stand 6.1

12.45
Collect Open Tour

14.00
Booth Talk: Cass Sculpture Foundation - Stand 1.1

14:30
Craft at the Heart of Learning

Henry Ward, Freelands Foundation’s Head of Education, and Andrew Brewerton, Principal of Plymouth Art College, will be discussing their new film ‘Thinking Making’ – showing how making has been placed at the centre of the college’s ideology - with Crafts Council’s Head of Learning and Talent Development, Nicky Dewar.